Wydawca portalu dąży do uzyskania jak największej liczby odsłon oraz unikalnych użytkowników. Każda odsłona to kolejne wyświetlenie reklam, a kolejny użytkownik to następny sprofilowany klient, gotów zapłacić za zakupy produktów reklamodawców. A co, jeśli uruchomiliśmy portal, ale mało kto na niego zagląda? Zdarza się też, że ruch na portalu po fazie wzrostu zatrzymuje się i przestaje rosnąć. Co możemy zrobić, by pozyskiwać nowych odbiorców?
Przedstawimy tu dwie kategorie działań, które zapewnią wzrost zainteresowania portalem wśród internautów: działania kontentowe oraz techniczne.
Jak zadbać o właściwy kontent na portalu internetowym?
Działania w obszarze kontentu wydają się być oczywiste, ale warto zapoznać się z uporządkowaną listą propozycji.
- Dostarczaj wysokiej jakości aktualne treści; pamiętaj o ciągłym śledzeniu aktualnych trendów, wyprzedzaniu konkurencji; jeśli nie masz pomysłów na nowe artykuły, zapoznaj się z narzędziem "Google Trends", które podpowie ci, co aktualnie jest na topie w twojej niszy;
- Publikuj regularnie. Jeśli chcesz, by odbiorcy Twoich treści chętnie wracali do ciebie - dostarczaj im nowe artykuły codziennie. Może to wydawać się trudne, ale tylko tak twój portal będzie stale zdobywał czytelników.
- Współpracuj! Zapraszaj innych autorów do publikowania wpisów gościnnych - oni chętnie przedstawią w Twoim portalu własne treści, pod warunkiem, że będą mogli zalinkować do swoich stron. To nie zaszkodzi żadnemu z was!
- Zadbaj o unikalne zdjęcia dobrej jakości - unikaj zdjęć ze stocków - Google bardzo docenia oryginalne zdjęcia, a internauci kochają je przeglądać, generując odsłony! Pamiętaj - galeria zdjęć to dodatkowe tysiące odsłon - a przecież o to walczysz!
- Kreuj treści typu evergreen, artykułów "sezonowych" - to jedna ze strategii zapewniająca, że nowi użytkownicy zawsze będą pojawiać się na portalu;
- Stosuj (z umiarem) "clickbaitowe" tytuły. Nikt ich nie lubi, wszyscy w nie klikają (do czasu). Spraw, by internauci byli zaciekawieni nowymi treściami, ale nie przesadzaj z "clickbaitem"; ciekawość wzbudzają znane nazwiska, sprawy, które mogą nawet pośrednio dotyczyć odbiorcę, a także "niedopowiedzenia"; W tytuły typu "To potworne! zrobiła to na oczach sąsiadów" ozdobione dziwnym zdjęciem klika wąska grupa "odbiorców", ale odstraszają one dużą rzeszę wiernych czytelników portalu, więc lepiej unikaj takich konstrukcji.
- Linkuj newsy na mediach społecznościowych! Większość twoich odbiorców siedzi na tik-toku, twitterze, facebooku czy instagramie, nie zapomnij ich informować o wszystkich nowościach! Możesz to robić automatycznie, korzystając z dodatkowych narzędzi do masowej publikacji na social mediach, ale pamiętaj, żeby dobierać treści do medium, na którym publikujesz.
- Pozwól internautom komentować Twoje treści! To świetna metoda, żeby zwiększyć liczbę odsłon. Pamiętaj jednak, że aby komentarze na portalu ożyły, musisz dać internautom odrobinę prywatności i możliwość anonimowych wypowiedzi. Niestety, ma to swoje ciemne strony - musisz uzbroić się w cierpliwość podczas moderacji i cenzurowania wpisów.
Jak poprawić techniczną stronę portalu w celu uzyskania większego ruchu?
Techniczna część porad jest niemniej ważna, bo nawet najlepsze treści ozdobione autorskimi zdjęciami nie będą serwowane internautom, jeśli portal będzie ociężały i zasobożerny.
Kilka prostych zabiegów może spowodować, że Google nagle pokochają twój portal. Jeśli zadbałeś o świeże i interesujące treści na portalu, weź się za optymalizację techniczną!
- Okresowa optymalizacja techniczna pod kątem robotów indeksujących oraz wydajności w przeglądarkach, a zwłaszcza na smartfonach - brzmi strasznie? Tylko z pozoru.
Czy wiesz, że Google bardzo promuje strony internetowe, które są świetnie przystosowane do przeglądania na telefonach, i powodują minimalne zużycie baterii smartfona? Długo ładujące się strony z "loaderami", przeładowane animacjami, skryptami i stylami, z niezoptymalizowanymi filmami i zdjęciami mają w wyszukiwarce bardzo pod górkę. Jeśli chcesz, by twój serwis był polecany przez wyszukiwarki, zadbaj o to, by ładował się błyskawicznie, budowa portalu była lekka i przyjazna czytelnikom, a treści nie "przeskakiwały" utrudniając nawigację. - Ważna sprawa - jeśli zamierzasz zlecić budowę portalu jednej firmie, a jego optymalizację techniczną czy pozycjonowanie - drugiej... szykuj się na wydatki i kłopoty. Zdarza się, że programista powie - "nie da się tego poprawić" a pozycjoner - "nie da się tego wypozycjonować, bo jest źle zrobione"! Na szczęście, możesz tak zbudować umowę z wykonawcą portalu, że zapewnisz sobie regularną optymalizację techniczną portalu.
- Właściwie buduj strukturę linków w portalu. Zapewnij sobie przewagę konkurencyjną stosując zasadę "silosu" linków. Na czym polega "silos linków"? Wystarczy, że treści na twoim portalu będą łączyły się tematycznie za pomocą linków z podobnymi treściami, treści ogólne będą linkowane z podobnych treści bardziej szczegółowych, a struktur linków będzie bardziej przypominała drzewo, niż plątaninę kabelków :). Oto przykład tytułów artykułów z uporządkowaną strukturą linków:
Tak poukładana struktura treści wymaga odpowiedniego linkowania. Jeśli będziemy się trzymać zasady, że nie linkujemy przypadkowo, tylko w obrębie "drzewa" treści, będzie ok!
Zaglądajcie do tego artykułu, będziemy z czasem uzupełniać nasze porady.
Przeczytaj też:
10 porad - jak uruchomić i wypromować portal internetowy?
Znajdź nas w social mediach: